Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Przeważnie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych czy też grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą głowice ze stali bądź aluminium, belki, łączniki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi oraz inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]