Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

sklejka Kraków, sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować domy ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego w dzisiejszych czasach stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]