Jak się tworzą się blizny na rogówce i czy można je usunąć?

Pokaźna porcja wiedzy o usuwaniu blizn rogówki. Sprawdź koniecznie!

Oko jest delikatną częścią ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. Na skutek różnych zapaleń i urazów na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekty wzroku.

Czego efektem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je zabezpiecza, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle elastyczna i choć zazwyczaj delikatne jej otarcia goją się same, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, również z powodu naszego niedbalstwa. Co powoduje tworzenie się blizn rogówkowych? Są one przeważnie następstwem rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca), urazów jak oparzenia, zadrapania czy skaleczenia bądź dostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą powstać także w konsekwencji nieuważnego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych objawów, takich jak m.in. nadmierne łzawienie, wrażenie swędzenia gałki ocznej oraz puchnięcie powiek, toteż jeżeli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie wnikliwego badania sprawdzi on wielkość, głębokość oraz umiejscowienie blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – jak przebiega zabieg metodą PTK?

Najczęściej stosowaną współcześnie metodą likwidacji blizn rogówki jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK wykorzystuje się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba stosować się precyzyjnie do poleceń lekarskich, nie przemęczać oka i cyklicznie pojawiać się na kontroli zgodnie z planem.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]