Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

biopsja fuzyjna prostaty

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i wymiarów do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważka jest jej regularna kontrola. Pozwala to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany rakowe. Warto podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego ewentualnego powstania.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeciętnie trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Następnie patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca i zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]