Kontuzje biodra: zapalenia, naderwania mięśni i złamania

Biodra są obszarem, w którym zgromadzonych mamy wiele różnych tkanek. Wiąże się to niestety z tym, że również urazów biodra i przyczyn jego bólu jest wiele. W tym artykule postanowiliśmy omówić częste kontuzje biodra (jak np. naderwanie mięśni rotatorów, złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej, zapalenie kaletki krętarza większego) wraz z ich przyczynami.

Okolica bioder i ryzyko kontuzji

Ludzkie biodra składają się z mnóstwa elementów, takich jak kość biodrowa i udowa, staw biodrowy, kaletki, ścięgna czy mięśnie (pośladkowe, biodrowo-lędźwiowe i kulszowo-goleniowe). Wiele z nich jest bardzo istotnych w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na ich położenie i rolę nieraz przyjmują na siebie spore obciążenia, a to wiąże się z większym ryzykiem kontuzji.

Szczególnie dotyczy to sportowców, którzy podczas treningów intensywniej eksploatują organizm – co do pewnego stopnia pozytywnie wpływa na zdrowie, ale przy pewnych błędach lub wypadku może chwilowo przynieść skutek odwrotny. To właśnie tym problemom poświęcony jest poniższy artykuł. Co więc może przydarzyć się osobom aktywnym fizycznie?
”Zimny

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej

Zapalenie kaletki krętarza większego to uraz często pojawiający się u biegaczy długodystansowych lub tancerzy, zwłaszcza tańca klasycznego, ale dotknąć może oczywiście każdego, kto obciąża biodro w podobny sposób. Kontuzja ta wynika z długotrwałego drażnienia części ścięgnistej mięśnia naprężacza powięzi szerokiej przez ocieranie jej o krętarz.

Zapalenie kaletki krętarza większego objawia się bólem zlokalizowanym z boku biodra i problemem z poruszaniem się. Może wiązać się także z zapaleniem ścięgna naprężacza powięzi szerokiej i biodrem trzaskającym.

Wśród nowoczesnych fizykoterapeutycznych metod leczenia biodra trzaskającego trzeba wymienić falę uderzeniową oraz laseroterapię wysokoenergetyczną.

Zapalenie mięśnia gruszkowatego

Kolejną częstą wśród biegaczy przypadłością okolic biodra jest zapalenie mięśnia gruszkowatego. Może je powodować przeciążenie, ale też niewłaściwa technika biegu, mało zróżnicowane treningi lub ćwiczenia wykorzystujące ruch analogiczny do wchodzenia po schodach.

W tym przypadku poza bólem biodra od strony pośladka może pojawić się uczucie mrowienia, drętwienia lub pieczenia.

By uniknąć zapalenia mięśnia gruszkowatego, warto zadbać o odpowiednie rozciąganie mięśni pośladkowych podczas treningów.

W leczeniu tej kontuzji można wykorzystywać zarówno klasyczne metody fizykalne, jak np. sonoterapia i elektroterapia, ale też nowoczesne – lasery wysokoenergetyczne iLUX lub terapię światłowodową LaserNeedle.

Naderwanie mięśni rotatorów biodra

Zacząć warto od tego, że mięśni rotatorów biodra jest wiele i uszkodzić można różne z nich, m.in. mięśnie pośladkowe wielki, średni i mały. Naderwanie może być spowodowane przeciążeniem mięśnia podczas treningu – ruchem długotrwałym i powtarzalnym lub gwałtownym i silnym. Czasem wynika z braku rozgrzewki lub błędów technicznych.

Może być to uszkodzenie tylko trochę poważniejsze niż naciągnięcie albo niemal zerwany mięsień (między 5% a 99% zerwanych włókien), dlatego w diagnozie dodatkowo stosuje się trzystopniową skalę. Od tego też zależy intensywność objawów: siła bólu biodra, rozmiar stanu zapalnego, utrudniony ruch. W miejscu urazu może pojawić się też krwiak, obrzęk i wgłębienie (niekoniecznie zauważalne ze względu na obrzęk).

Złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej

Złamanie zmęczeniowe (też: przeciążeniowe) – w przeciwieństwie do tego, co zwykle kojarzy się ze złamaniem – to uraz, który powstaje stopniowo, przez wielokrotne regularne przeciążenia danej struktury, na przykład podczas częstych intensywnych treningów (różnych sportów, obciążających okolicę bioder). Dlatego jest to kontuzja charakterystyczna dla zawodowych sportowców. W przypadku amatorów jej ryzyko zwiększają niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń, brak rozgrzewki i nieprawidłowa dieta.

Złamanie zmęczeniowe częściej przytrafia się w obszarze stopy lub podudzia, ale zdarza się także w biodrze, a konkretniej w szyjce kości udowej. Ten uraz szyjki kości udowej poznamy po narastającym z czasem bólu w biodrze podczas wysiłku. W późniejszym stadium pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i trudność w poruszaniu się czy obciążaniu nogi.

”Złamanie

Awulsyjne złamanie kolca biodrowego

Ten rodzaj urazu biodra dotyczy głównie młodzieży i sportowców. Awulsyjne złamanie kolca biodrowego zdarza się bowiem wtedy, gdy siła mięśniowa jest większa niż wytrzymałość kostna. Napięta grupa mięśniowa odrywa fragment kości – w tym przypadku biodrowej. Może to wynikać z jednego gwałtownego ruchu albo powtarzających się przeciążeń, które powodowały nawarstwiające się mikrourazy.

Awulsyjne złamanie kolca biodrowego będzie objawiać się bólem, tkliwością, obrzękiem oraz krwiakiem, dodatkowo obszar może wyglądać na zniekształcony. Co ważne, ruch nie będzie miał ograniczonego zakresu, ale będzie bolesny i trudny do wykonania z powodu zmniejszonej siły mięśniowej.

Z konieczności ten przegląd jest oczywiście wybiórczy – mamy jednak nadzieję, że stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/kontuzje-biodra-zapalenia-naderwania-miesni-i-zlamania/