
Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które zauważają uciążliwy dyskomfort przez ich opadanie. Dlatego że tkanka powiek jest bardzo cienka, całkiem szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem elastynę oraz kolagen, co powoduje utratę jej sprężystości. Lecz opadające powieki nie są zmorą wyłącznie ludzi starszych. Nieraz na tę przypadłość z przyczyn genetycznych cierpią także osoby w młodym wieku.
Podniesienie powiek to zabieg medyczny, ale także estetyczny
Starzenie się tkanek jest nieuniknione i współcześnie medycyna nie znajduje się wciąż na poziomie, który umożliwiłby jego całkowite zastopowanie. Opadanie powiek jest wobec tego pospolitym rezultatem utraty przez skórę sprężystości. W większości wypadków opadanie powiek jest niedużym problemem estetycznym, gdyż powoduje, iż twarz ma wyraz niezwykle zmęczonej. Tymczasem liczni pacjenci zapisują się na korektę ze względów leczniczych – opadające powieki być wszak przyczyną sporego zmniejszenia pola widzenia, chronicznego bólu głowy czy głębokiego zmęczenia oczu. Może to tym samym dostrzegalnie wpływać na komfort życia, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak kierowanie samochodem czy czytanie.
Jak przebiega blefaroplastyka, czyli podniesienie powiek górnych?
Plastyka powiek polega na zrobieniu nacięcia w skórze w jej naturalnej fałdzie i usunięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W niektórych przypadkach eliminuje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po nacięciu zszywana jest drobnymi szwami, co daje gwarancję, że po wygojeniu blizna po nacięciu będzie niezauważalna. Sam zabieg plastyki powiek górnych trwa przeciętnie około godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni występuje obrzęk oczu, czasem pacjent odczuwa również swędzenie powiek, jednakże najczęściej już po plus minus 2 tygodniach pacjenci mogą wrócić do swoich powszednich zajęć.
Nie każda osoba może przystąpić do zabiegu plastyki powieki górnej, w związku z tym wcześniej potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby nowotworowe czy też nadciśnienie. Korekty powiek górnych nie wykonuje się też u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.