
W tym miejscu uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące Cross Linking Kraków.
Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może powodować kolejne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi chorobami oczu
Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólu, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje także widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana przy użyciu szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, później jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – dostępne procedury
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą różnych technik. Aktualnie najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Świetne rezultaty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkowicie usuwa wadę wzroku.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]