Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

botox kielce, botoks zabieg

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez pewien typ bakterii beztlenowych, która ze względu na swoje właściwości znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem stosuje się tę egzotoksynę i czy jest ona niegroźna?

Botoks – leczenie schorzeń, w których występuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych znanych egzotoksyn, której działanie opiera się na ograniczaniu bodźców przenoszonych między nerwami i tkanką mięśniową. To z tego powodu jego spożycie (na przykład wraz z niewłaściwie przechowywanym pożywieniem) może być niezmiernie niebezpieczne, bo w skrajnych casusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi toksyna botulinowa, lekarze od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe, m.in. przy trudnych kazusach zeza, kurczu twarzy bądź przykurczach po udarze. Botoks często wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego zgrzytania zębami, bo wstrzyknięcie tej neurotoksyny w wybrane miejsca redukuje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów i uszkodzenie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też osobom skarżącym się na nadpotliwość – zaaplikowana w miejsca, gdzie skóra produkuje nadmierne ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – redukcja “zmarszczki gniewu i zmarszczek mimicznych

Przeciętny Polak przeważnie botoks łączy jednakże z zabiegami estetycznymi. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg szybki i bezbolesny. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za tworzenie się bruzd i wyrównuje skórę. Dlatego zwykle stosuje się go do usuwania tzw. “lwiej zmarszczki” oraz kurzych łapek tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botoksu można również zmniejszyć intensywną potliwość skóry na czole.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]