ABC akcesoriów dla jeźdźca – czapsy i sztylpy

czapsy, sztylpy

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najodpowiedniejszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – skórzane buty z długą, sięgającą kolan cholewą. I chociaż faktycznie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się idealnie, nie są bez wad. Najistotniejszą z nich jest cena – najlepsze modele oficerek mogą kosztować około kilku tysięcy złotych. Ponadto, zakładanie oraz jazda w oficerkach może być w znacznym stopniu utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszego materiału, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście czapsy i sztylpy.

Czym się charakteryzują sztylpy i czapsy jeździeckie

Sztylpy i czapsy to elementy przedłużające sztyblety, dające ochronę pozostałej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze chronią jedynie łydkę sportowca, kończąc się na kolanie, zaś drugie – kończą się dopiero na pachwinie, stanowiąc zabezpieczenie dla nogi na całej długości. Zarówno sztylpy, jak i czapsy są produkowane z różnych materiałów. W sklepach zazwyczaj spotkamy czapsy i sztylpy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są także modele wykonane z tkaniny bądź tworzyw sztucznych.

Jak kupować sztylpy i czapsy?

Dwa ostatnie warianty cechują się znacznie niższą ceną. Tym samym są polecane dżokejom z ograniczonym budżetem , a także dzieciom, które szybko wyrastają z kolejnych rozmiarów. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej nosi się je latem i wiosną. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – modele doskonale dobrane do swoich potrzeb nabędą więc również jeźdźcy mieszkający w miastach, w których brak odpowiednio wyposażonego sklepu jeździeckiego.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]