Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Nie szukaj już więcej! Tutaj znajdziesz literaturę młodzieżową.

Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej szybką rozrywkę w telewizji, na komputerze albo w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I także z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodego człowieka

Ludzie młodzi nie nie muszą ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają tematy i opowiadają historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta odmiana literatury zyskała własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to utwory kreowane z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in horrory, romanse oraz fantasy. Jednak wszystkie te historie łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą zatem o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości i znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni również mają analogiczne problemy przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Czy warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem czasu daje korzyści

Polecamy proponować nastolatkom ciekawe dla nich książki, ponieważ zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla zabawy z czasem daje mnóstwo korzyści. Dziecko, które regularnie czyta posiada większy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co niewątpliwie upraszcza naukę języka polskiego. Jednak odkrywanie historii innych osób w tym samym wieku to również metoda na lepsze zrozumienie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna naśmiewać się z pasji dziecka. Jeśli więc dziecko chętniej czyta książki o duchach lub elfach nie mówcie, że to głupie i pozwólcie mu je eksplorować!

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa