Opony motocyklowe – radialne czy diagonalne?

opony do motocykli

Opony to niezaprzeczalnie jeden z najistotniejszych podzespołów jednośladu. To jedyne części, które w czasie jazdy dotykają nawierzchni drogi, w związku z tym to one mają kolosalny wpływ na osiągi, komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. To silne powody ku temu, by ich wybór dobrze przemyśleć i nie rozglądać się za oszczędnościami poprzez zakup niedrogiego ogumienia. Co zatem wziąć pod uwagę, żeby być pewnym, że wybieramy opony wysokiej jakości, a jednocześnie dobrze dostosowane do rodzaju motocykla, upodobań oraz typu przemierzanych zwykle tras?

Opony do motocykli – trzymać się zaleceń producenta maszyny

Dla każdego modelu motocykla wskazany jest odpowiadający mu rozmiar opon, którego nie należy zmieniać. Wprawdzie w przypadku samochodów taka modyfikacja rozmiaru nieraz może okazać się możliwa, to jednak dla właścicieli motocykli zazwyczaj kończy się tragicznie. Kupując opony do motocykli musimy zatem dokładnie stosować się do zaleceń producenta motocykla, bo korzystanie z źle dobranego ogumienia może bardzo mocno wpłynąć na sterowność i stabilność maszyny.

Opony do motocykli – parametry, za sprawą których dopasujesz je do uprawianego stylu jazdy

Wybierając opony do motocykli, pod uwagę należy wziąć także inne ich właściwości, za pomocą których dokładniej dopasujemy je do uprawianego stylu jazdy. Pod tym względem najistotniejszy jest indeks prędkości – wyższy indeks oznacza wyższą prędkość uda się rozwinąć na danym modelu opon. Duże znaczenie ma też indeks nośnościinformujący o tym, jakie maksymalne obciążenie wytrzyma dane ogumienie.

Czym się charakteryzują radialne i diagonalne opony motocyklowe?

Przy wyborze opon do motocykla powinno się zwrócić uwagę również na zarys ich osnowy, tj. na karkas. Pod tym względem rozróżniamy 2 typy opon – diagonalne oraz radialne. Diagonalne, ze względu na wytrzymałe ścianki boczne oraz prostą budowę nadają się przede wszystkim do jazdy terenowej. Opony radialne zaś charakteryzuje mniejsze odkształcenie i promieniste ułożenie osnowy, co powoduje, że są trafnym wyborem do maszyn sportowych.

Nasz adres:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]