Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Rynny metalowe zamówisz na http://tinyurl.com/wyvmpey.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów są tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – co wybrać?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien warto więc przedyskutować z profesjonalistą.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08