Piłki do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej – główne cechy

Zobacz, gdzie zamówić piłki Hummel.

Nie ma dużej ilości sportów, które można ćwiczyć bez konieczności użycia różnych akcesoriów. Nawet w licznych sportach indywidualnych, m.in. tych ze sfery gimnastyki i lekkoatletyki, trzeba wyposażyć się w dysk lub oszczep. Jednakże najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, pojawiającym się w setkach sportów (nie tylko zespołowych), są piłki. W niniejszym artykule prezentujemy cechy trzech piłek stosowanych w sportach modnych wśród naszych rodaków.

Czym cechują się piłki do popularnych gier zespołowych?

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne przedmiot, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, bowiem o sukcesie zawodowym w tym sporcie coraz częściej marzą również panie. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w przedziale 68-70 centymetrów, a jej waga to na ogół od 410 do 450 gramów. Niegdyś piłki te wytwarzano z prawdziwej skóry, współcześnie wykorzystywana do tego jest głównie eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu określano “biedronką” z powodu charakterystycznych czarnych łat, które musiały być dostrzegalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” występują w fantazyjnych wzorach oraz kolorach, a wszystkie prestiżowe turnieje futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej niemniej jednak wyraźnie lżejsza – waży jedynie 260-280 g. Wewnątrz mieści się pęcherz z lateksu, a między nim a skórzaną osłoną (również w większości wypadków wykonaną z eko skóry) znajduje się wyściółka z bawełny bądź nylonu. Piłki do siatkówki produkuje się w wersji indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu omawianych, lecz co ważne jej wagą i wymiary są inne zależnie od tego, przez kogo piłka ma być stosowana. Inny obwód mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych wymiarach dedykowany jest dla dzieci. W związku z tym waga piłek dla piłkarzy ręcznych waha się między 260 do nawet 475 gramów, a ich obwód – 46 aż do 60 cm. Dętka tych piłek musi być bardzo wytrzymała, wobec tego zazwyczaj wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia z kolei musi dobrze trzymać się dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy też uprawiamy sport tylko dla rozrywki, warto kupować akcesoria najlepszej jakości. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w trakcie gry – lepsza piłka z pewnością posłuży także zdecydowanie dłużej.

Nasz adres:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]