Typy łańcuchów zimowych

Jeśli potrzebujesz łańcuchów śniegowych, zobacz tu.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]