
Jeśli szukasz motoreduktorów, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy skonstruowany głównie z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktory – jak działają?
Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w licznych użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne podzespoły jak hamulce lub sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia i testy pojedynczych układów elementów. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.
W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.
Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki
Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).
Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak podnośniki, wirniki, linie bagażowe na lotniskach albo dachy ruchome. Szerokie zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, że ilość potencjalnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]