Historia obrączek ślubnych

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, odwiedź tę stronę.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a znakiem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu zaślubin od XIII w.

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednak niewielu pamięta. Już wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład we Włoszech, w Egipcie, we Francji albo w Szwecji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług staroświeckich zabobonów biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, że kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj datę ślubu, cytat albo imię małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały niezłomność miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]