Topaz mistyczny – technologia produkcji

Więcej o topazie mistycznym na www.mystictopaz.pl.

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka możnaby mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz ma fioletowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe efekty przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich kreacji – doskonale wygląda również w pracy. Ważna okazuje się także różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do konkretnego stroju.