Starzenie skóry objawia się w postaci pojawiających się zmarszczek, którym towarzyszy utarta blasku i witalności skóry. Najczęściej winowajcom są upływające lata, gdzie dochodzi do zmniejszenia produkcji włókien kolagenowych odpowiedzialnych za napięcie skóry. Starzenie skóry może być jednak spowodowane złą dietą, zbyt niskim nawodnieniem oraz brakiem codziennej pielęgnacji skóry.

Przyczyny starzenia skóry

Jako główną przyczynę starzenia skóry uznaje się naturalny proces starzenia, któremu towarzyszy zmniejszona produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność i napięcie skóry. Inną przyczyną są zmiany hormonalne takie jak niedobór estrogenu, który powoduje zmniejszenie nawodnienia skóry oraz sprawia, że staje się ona cienka, a co za tym idzie, skłonna do marszczenia.

Kolejną przyczyną starzenia skóry jest nasz tryb życia. Największą szkodę naszej skórze wyrządza palenie papierosów, które wiąże się z utratą blasku i szarzeniem naskórka. Również częste wizyty na solarium nie są obojętne dla naszej skóry, ponieważ promieniowanie lamp może uszkodzić włókna kolagenowe. Dieta uboga w produkty bogate w cenne składniki mineralne i witaminy również pogarsza stan organizmu, a wszelkie niedobory widoczne są przede wszystkim na naszej skórze.

Zaniechanie codziennej pielęgnacji skóry produktami silnie nawilżającymi i odżywczymi znacznie przyspiesza wiotczenie skóry, dlatego tak ważne jest poświęcenie kilku minut dziennie na aplikację kosmetyków pielęgnacyjnych. Bez odpowiedniej dawki składników odżywczych skóra traci możliwość regeneracji oraz produkcji kolagenu. 

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Nieuniknione jest, by z upływem lat skóra nie traciła swojego blasku i napięcia. Na szczęście proces starzenia skóry można opóźnić, by dłużej cieszyć się odżywionym i zdrowo wyglądającym ciałem. Warto przede wszystkim zadbać o swój codzienny rytuał pielęgnacyjny i z należytą uwagą traktować te partie ciała, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Mowa o okolicy oczu, szyi oraz dekolcie, gdzie jako pierwsze widoczne są zmarszczki. 

Pierwszym krokiem jest codzienny masaż skóry połączony z aplikacją kosmetyków silnie nawilżających, bogatych w kwas hialuronowy oraz witaminę E. Nie można zapominać także o usuwaniu obumarłego naskórka, którego pozbyć się można peelingiem. Delikatna skóra powinna być złuszczana peelingami drobnoziarnistymi, co zapobiega podrażnieniu i zaczerwienieniu naskórka. 

Skóra znacznie lepiej prezentuje się, gdy wypijamy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Gdy skóra jest odwodniona, zauważyć można utratę jej blasku i nierównomierny koloryt.