Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Poszerz swoje wiadomości o systemie SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT – upraszcza płatności międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują także z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz masa innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, działających w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]