Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, bo jego duże atuty powodują, że leasing okazuje się doskonałym sposobem umożliwiającym zmniejszenie wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa również to, iż pozwala on na zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Reguły leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub wyposażenie biura. Po zakończeniu leasingu udostępnione dobra powinny być oddane leasingodawcy, który zwykle zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Doradca wskaże najlepszy leasing

W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność sprawia, że trudno wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu są specjalistyczne umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, stawiając na leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem oferty warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który pomoże znaleźć ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zapewni, iż leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym wyjściem.