Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Badania psychologiczne Bielsko - więcej o tych usługach poznasz tutaj.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego. Komplet badań składa się z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Ujmują m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po wirometr, aparat krzyżowy, stereometr, miernik czasu reakcji oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, by wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Warto podkreślić, że poddać muszą się im również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im wyłącznie raz.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]