Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Zleć badania wysokościowe Kęty.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność przeprowadzania szczegółowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, wad wzroku lub schorzeń błędnika

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na podestach, słupach, stropach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, krótkowzroczności lub padaczki. Dodatkowo należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania niedowidzenie?

Badania wysokościowe są ważne przez dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]