Hydroizolacja domu czy garażu jest ważna

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozkwitu szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które części budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie balkony, fundamenty, piwnice, dachy i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, by planowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze specjalistami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.