Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach psychologicznych Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]