Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP

czyszczenie malware wordpress, usuwanie wirusów wp

WordPress okazał się w ostatnich latach tak popularnym systemem zarządzania treścią, że liczbę sklepów oraz witryn internetowych tworzonych z jego użyciem szacuje się w tym momencie na setki milionów. Częstotliwość korzystania z tego CMS-a sprawia, iż strony tworzone na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków hakerskich. W przypadku zawirusowania witryny złośliwym oprogramowaniem, potrzebne jest usunięcie infekcji z WordPressa.

Komu zlecić czyszczenie WordPressa po atakach hakerskich?

Treści na stronie zmieniły się nie przez Ciebie? Witryna rozsyła wiadomości-śmieci? Na stronie pojawiły się odnośniki do obcych Ci adresów? A może nie dajesz rady się zalogować? To jedynie kilka z częstych oznak alarmujących o zainfekowaniu strony. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowa reakcja, aby zlikwidować źródło infekcji i przywrócić stronę do właściwego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa przeważnie wychodzi poza zakres wiedzy osób, które codziennie parają się wyłącznie tworzeniem stron oraz sklepów internetowych na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek lub po atakach cyberprzestępców powinno się zlecić fachowcom od tego rodzaju zadań.

Jak przebiega usuwanie infekcji WordPress?

Specjaliści podejmujący się czyszczenia infekcji ze stron tworzonych na WordPressie w ramach swoich działań naprawczych przeprowadzają gruntowny przegląd baz danych oraz plików strony. Analizują pliki wp-config oraz htaccess, a także kod zainstalowanych na stronie wtyczek oraz szablonów. Podczas naprawy zawirusowanego WordPressa implementowane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które ograniczą ryzyko powtórnej ataków. Jeżeli długookresowa infekcja mogła spowodować dodanie strony do listy wykluczeń (np. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z WordPressa eksperci mogą podjąć także konieczne kroki w celu skreślenia jej z takich rejestrów. Eliminacja wszystkich skutków ataku hakerskiego nie gwarantuje, że podobny przypadek nie przydarzy się w przyszłości, dlatego kluczowe jest regularne uaktualnianie WordPressa oraz używanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]